PREVENCE NEGATIVNÍHO PROŽÍVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIRU

25.04.2020

Jsme v době, kdy se svět takřka ze dne na den mění. Máme různá opatření, která nás mají chránit (rizikové skupiny, zdravotnický systém a ekonomiku společnosti), ale zároveň nás zbavují svobody, každodenních návyků a věcí, na které jsme spoléhali. Může nás frustrovat, že nevíme, kdy se situace stabilizuje a zlepší. Můžeme být naštvaní, že nás někdo omezuje nebo že se opatření neustále mění. Můžeme se bát o své zdraví, o zdraví blízkých lidí nebo o své zaměstnání. Nejistota nás provází a změna je hlavním principem doby. Je čas, kdy někteří lidé potřebují podporu a více pečovat o své duševní zdraví. I proto jsem si pro vás připravil 15 základních doporučení a tipů pro psychickou pohodu. Především v době nejistoty je třeba najít stabilní body a pozitivní momenty ve svém životě. Máme ve svých rukách, jak se ke všemu postavíme. Můžeme ovlivnit, jak se budeme cítit a jak to zvládneme. Jak tedy minimalizovat stres, úzkost, strach a negativní vidění světa? 


Výrazně omezte sledování negativních mediálních zpráv a témata týkající "koronaviru"

Dávkujte si zprávy o "koronavirové" situaci např. na 5 minut denně. Stejně nepotřebujete vědět více než to, jak se situace vyvíjí (nová vládní opatření a jaké reálné důsledky z nich pro vás plynou). Nadbytečné informace vás zbytečně zúzkostní a vyděsí, což k ničemu dobrému nepovede. Stejně toho moc neovlivníte, tak proč se vyčerpávat něčím, co nemáte ve svých rukou. Zachovejte klid, svět rozhodně nekončí. Věnujte pozornost a úsilí tomu, co můžete ovlivnit. Své zdraví, svoji pohodu, každodenní aktivity a vztahy.


Zaměřte se na činnosti a témata, která vás těší, naplňují a dodávají vám chuť do života

Věnujte energii a pozornost těm krásným maličkostem, co se daří a nabíjí vás radostí a spokojeností. Je to velmi důležité pro vaši pohodu i pro podporu imunitního systému. Pokud budete dělat věci, které vás těší, povzbudí vás to, posílí vaši odolnost a sníží vyplavování stresových hormonů. Co vám dělá radost? Do čeho se můžete pustit, aby vám bylo lépe? Své prožívání můžete pozitivně ovlivnit. Stačí se zaměřit na jiné věci a nevěnovat pozornost tomu, co vás ničí a uvádí do úzkosti. A pokud máte rádi horory a dramatické filmy, možná je na čase zvolit komedie. Dovolte, aby se váš koníček stal ústředním a stabilním bodem vašeho života. Začněte stabilitu svého života stavět na věcech, které vám nikdo nesebere.


Komunikujte s lidmi, které máte rádi a kteří vás pozitivně nabíjejí

S předchozím souvisí i vztahy a komunikace s lidmi, kteří jsou oporou, šíří lásku, vděčnost a humor. Nechte se ovlivnit těmi, kteří věci vidí z nadhledu a dokážou šířit radost - jsou darem, který všichni potřebujeme. Co kdybychom zkusili jít příkladem a posilovali dobrou náladu? Neznamená to bagatelizovat situaci nebo se na vše vykašlat, ale spíš jde o vyrovnávání našeho duševního stavu pozitivními zážitky a emocemi, které tolik potřebujeme.


Přerušte tok negativních myšlenek a "malování" katastrofických scénářů

Naše myšlenky a emoce nám mohou stát v cestě v tom, abychom věnovali pozornost a energii pozitivnějším věcem. Důležité je přerušit negativní vzorce uvažování a přestat se točit v negativních zautomatizovaných smyčkách. Pokud to dokážeme, budeme lépe vstávat z pomyslné mentální žumpy, ve které jsme si ustlali. Naše mentální naladění, myšlení a postoje vytváří naši vnitřní realitu. A tato realita se nám pak zdá reálnější, než je samotná realita. Zastavme tento tyranizující negativní kolotoč a vykročme směrem k vnitřní svobodě. Zbytečně nemysleme na negativní věci.


Nechte plavat nepodstatné věci a nevytvářejte konflikty

Nevěnujte energii a čas nepodstatným věcem, které vás stresují a rozčilují. Pokud se zabýváte mnoha věcmi, možná vám to pomáhá odpoutávat se od nepříjemné reality světa. Klidně to tak můžete dělat dál, jestli vám to vyhovuje. Ale pokud vám to nedělá psychicky dobře, zaměřte se raději na jiné věci. A rozhodně se nehádejte kvůli nepodstatným tématům. Uvědomte si, na čem doopravdy záleží a co je opravdu důležité pro váš život. Pokud se více hádáte a reagujete podrážděně, možná je to projev vaší úzkosti a nejistoty. Pes je tedy zakopaný jinde a druzí za to nemůžou, že se necítíte dobře. Zaměřte se na jiné věci a zkuste věci řešit v klidu.


Odpočívejte a dobře spěte

Kdo odpočívá a dobře spí, cítí se lépe, má lepší imunitu a nepodléhá tolik stresu. Má pak více energie a dokáže věci řešit s nadhledem. Dostatek spánku a odpočinku vám pomůže být více v pohodě a odolnější psychicky i fyzicky. Tělo a duše vám poděkuje.  


Relaxujte a uvolňujte se

Když jste ve stresu a cítíte napětí, pomůže vám, když se uvolníte. Říká se, že tam, kde je uvolnění, není úzkost. A je to tak. Úzkost existuje pouze v napětí. Takže si na Youtube pusťte nějakou řízenou relaxaci, imaginaci nebo meditaci. Doporučuji Michaelu Cmíralovou, Nelu Wurmovou nebo webové stránky Dr. Karla Nešpora: https://www.drnespor.eu/relaxcz.html


Sportujte a hýbejte se

Pohyb je přirozeným antistresorem, při kterém se vyplavuje hormon endorfin. Pomůže vám cítit se fit a v dobré náladě. Je to zadarmo a může to dělat téměř každý. Vezměte do ruky činky, zaběhejte si, protáhněte se, zacvičte si jógu nebo cokoli jiného.


Pravidelně a zdravě jezte

Vyvážená a pestrá strava určitě pomáhá nejenom biologickému zdraví a naší imunitě, ale také přispívá k psychické pohodě a kondici (vitamín C, vitamíny B1 a B2, ale i řada minerálů). Kromě ovoce a zeleniny, oříšků nebo zeleného čaje můžeme užít na podporu psychické pohody např. meduňku, kozlík, ženšen, čokoládu, třezalku, chmel, z himalájských bylinek např. Brahmi nebo Ašvagandu.


Dejte svému dni řád a organizujte si čas

Pokud trávíme čas doma, může se nám čas a činnosti začít slévat a my pak můžeme mít pocit jakéhosi vakua. Pro psychickou stabilitu a oporu je důležité dát našem dnům nějaký řád, který nás bude vnitřně zpevňovat. Díky řádu se můžeme opřít do pomyslné struktury. Naplánujme si nějaké činnosti na každý den. Můžeme si i stanovit konkrétní čas, kdy začneme činnost dělat a kdy s ní skončíme. Není třeba si naplánovat celý den, abychom se zbytečně nedostávali do stresu z toho, že nestíháme a chceme ještě hodně věci zvládnout. Buďme na sebe laskaví a nechtějme vše najednou. Ale vytvořme si určité každodenní rutiny, dříve, než se budeme cítit zaplavení emocemi a prázdnotou. Rutiny, naučená disciplína a povinnosti nám pomohu udržet si vnitřní stabilitu. Nepodceňujme to. Naučme se myslet systémově, schematizovat činnosti, zautomatizovat některá chování, ať už to je ranní rozcvička, procházka 1× denně, četba knihy od 15 do 17 hod nebo pravidelné vaření a stolování. Jde do určité míry i o prevenci úzkosti, deprese a pocitu nesmyslnosti vlastního života. Chtějme, aby struktura času byla naším pomocníkem a přítelem, ne drábem a pánem. Pomůže nám to.


Udržujte si některé denní rituály z dřívější doby

Zde navazujeme na předchozí bod. Možná jste byli zvyklí na pravidelnou strukturu činností, které vám dávali řád a smysl pro každý den. Možná jste hodně plánovali nebo měli silné návyky. Klidně si některé návyky podržte. Může vám to pomoci uchovat si kontinuitu a pocit bezpečí. Oprašte své "koníčky" nebo si hrajte. Pokud jste neměli čas na věci a činnosti, které jste rádi dělali, právě teď je vhodná doba si na některé z nich rozpomenout. Nebo si zahrajte se svou rodinou či spolubydlícími společenské hry. Odreagujete se a užijete si prima zábavu.


Tvořte a realizujte se

Sezení na židli a hledění do počítače či mobilu dříve či později omrzí a otráví nás. A přitom v sobě máme potenciál tvořit, rozvíjet nebo se kreativně projevovat. Můžeme si pustit hudbu a tancovat, malovat, psát příběh nebo deník, zpívat si nebo začít plánovat nějaký projekt. Tato činnost nás povzbudí a uspokojí. Nahromaděná energie a emoce se vyjádří. Pozitivní zkušenost a pocit kontroly nad naším životem nás posílí. Pokud začneme na něčem smysluplném či zábavném systematicky pracovat, může nás to uspokojit a přinést pěkné výsledky do budoucna. Zkusme něco rozjet!


Pomáhejte a angažujte se

Světe, div se, ale pomáhání druhům pomáhá i nám a naší duši. Pokud tu pro někoho můžeme být, odlehčit mu od něčeho nebo vyřešit nějaký problém, může nás to nabít a povzbudit. Pokud pomáháme, už nejsme obětí osudu, ale jsme aktivní a angažovaní. Dělejme něco pro druhé, zbavíme se úzkosti.


Mějte sny a vize do budoucna

Pokud máme dlouhodobější vizi, ke které se s nadějí upínáme, pomáhá nám to lépe překlenout těžší časy a částečně zapomenout. Takovou vizí mohou být obnovené vztahy s těmi, na kterých nám nejvíce záleží, nebo začít dělat věci, na kterých nám opravdu záleží. Udělat zásadní rozhodnutí, oprašovat vztahy, naučit se nové věci, které nás posunou. Promyslet nový projekt, který pozitivně ovlivní další lidi. Cokoli, co je pro nás opravdu důležité. Teď je čas zastavení se a možnosti vykročit tím správným směrem.


Krize, ať už fyzická, psychická, sociální nebo ekonomická, je kromě hrozby vždy i příležitostí k něčemu dobrému. Krize obsahuje potenciál změny k lepšímu a k něčemu hodnotnému. Záleží na nás, zda tento potenciál využijeme nebo zda ho promarníme. Různá omezení nám dávají prostor a možnost být více se sebou samými a s těmi nejbližšími. Možná v rodinách vzrůstá napětí a ponorka, ale také se víc dostaneme k sobě a ke své podstatě. Možná nás zavalí strach a úzkost, pocit nejistoty a marnosti. Můžeme se však podívat na svůj dosavadní život a zhodnotit ho. Třeba jsme ho postavili na špatných základech. Třeba děláme práci, kterou nechceme dělat. Kamarádíme se s někým, kdo není opravdový přítel. Nebo si uvědomíme, jak moc jsme vděčni za lidi kolem sebe, za svoji práci, za zbývající jistoty a vymoženosti naší společnosti. Některé věci, které jsme brali jako samozřejmost, už tak brát nemusíme, včetně naší křehké svobody. Uvědomujeme si, na čem doopravdy záleží.


Žijeme povrchním způsobem života bez hloubky a bez většího smyslu. Tato příležitost nám dává možnost podívat se do svého nitra, na své vztahy, na svoji práci a zaměření svého života. Může se nám objevit příležitost začít dělat něco hodnotnějšího. Krize dává příležitost ke změně dosavadního způsobu života a uvědomit si, co bylo doteď v rozporu s námi samými. Máme příležitost začít svůj život budovat na nových hodnotnějších základech. Buď krizi využijeme jako příležitost k něčemu hezkému, užitečnému a významnému, nebo ji necháme přes nás přejít bez daru, který v sobě skrývá, či se jí necháme zavalit a zadusit. Je to na nás, jaký postoj zaujmeme, jak se ke všemu postavíme. Z našeho postoje a uvažování vyvěrají i naše reakce a chování, kterými pak spoluutváříme své životy.


Jak se tedy rozhodnete? Postavíte se ke svému životu čelem a využijete skrytého potenciálu? Na co se zaměříte? Na destruktivní aspekty krize nebo na její konstruktivní možnosti?